Centrum Usług Społecznych informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. z 2025 r. poz. 1302 z późn. zm.) w przypadku wniosków o wypłatę bonu ciepłowniczego za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r., gdy na obszarze gminy:
- nie funkcjonuje system ciepłowniczy, z którego dostarczane jest ciepło do gospodarstw domowych, albo
- jednoskładnikowe ceny ciepła netto, opublikowane zgodnie z ust. 10, nie przekraczają 170 zł/GJ netto
– wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w terminie do 20 czerwca 2026 r., zamieszcza na stronie internetowej urzędu gminy lub w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o zaistnieniu powyższych okoliczności.
Stosownie do art. 3 ust. 2b ww. ustawy wniosek o wypłatę bonu ciepłowniczego złożony pomimo zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 2a, pozostawia się bez rozpoznania
Od 1 lipca 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r. będzie można ubiegać się o wypłatę bonu ciepłowniczego za 2026 rok.
Bon ciepłowniczy będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, które:
- ogrzewa mieszkanie ciepłem z sieci miejskiej i jednoskładnikowa cena ciepła netto za 1 GJ wynosi powyżej 170 zł netto w danej grupie taryfowej,
- spełni kryterium dochodowe – dla gospodarstwa domowego jednoosobowego miesięczny dochód nie może przekraczać kwoty 3272,69 zł, dla gospodarstwa domowego wieloosobowego miesięczny dochód nie może przekraczać kwoty 2454,52 zł.
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy budynku lub z innego podmiotu, który zobowiązany jest do zapewnienia dostarczania ciepła dla gospodarstwa domowego potwierdzające fakt korzystania z ogrzewania z sieci miejskiej oraz informację o wysokości jednoskładnikowej ceny ciepła netto w danej grupie taryfowej,
Źródło grafiki ze strony: https://www.gov.pl/web/energia/bon-cieplowniczy–wzor-wniosku-oraz-zaswiadczenia